Zahvaljujem Gradu Križevcima i Zelenoj energetskoj zadruzi- ZEZinvest platformi (www.zezinvest.community), a posebno svim ulagačima što su prepoznali mogućnost nastavka projekta sunčanih krovova upravo na izgradnji fotonaponske elektrane na krovu Gradske knjižnice „Franjo Marković“ Križevci.
Gradska knjižnica „Franjo Marković“ Križevci još je 2013.g. među prvim knjižnicama u Hrvatskoj ušla u projekt „Zelenih knjižnica energetske efikasnosti“, u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP Hrvatska) i „Energetskog ureda“ Grada Križevaca, sa svrhom formiranja zbirke stručnih visoko tehnoloških priručnika namijenjenih svim zainteresiranim korisnicima. Zajednički je cilj Knjižnice i Energetskog ureda Grada Križevaca promicanje uporabe obnovljivih izvora energije, približavanje građanima ideje energetske održivosti, nužnosti niskoenergetske i zelene gradnje, racionalnog korištenja energije u neposrednoj potrošnji, održivi razvoj “Zelenoga grada” i u konačnici uštedu u potrošnji energije u privredi i u kućanstvima. Knjižnici je Ekonomski fakultet u Osijeku 2017.g. dodijelio priznanje za sudjelovanje u projektu „Zelena knjižnica“.
Preseljenjem knjižnice u obnovljeni prostor na Trgu sv. Florijana 14, od 1.400 m² i krova površine 110 m², stvorili su se uvjeti nastavka priče „zelene knjižnice“ , te se knjižnici ugradnjom fotonaponske elektrane snage 30 kW dugoročno omogućava samoodrživost u energetskom pogledu, optimizacija lokalnih energetskih sustava i ušteda te racionalizacija sredstava. Elektrana omogućuje uštedu 31,5 t/god. CO2 i time knjižnica postaje dio samoodrživog kvarta budućnosti. Vlastitom proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora dugoročno će se smanjiti računi za struju, a više prihoda ostati će raspoloživo za ulaganje u nabavu knjižne građe i razvoj knjižnice.
Drago nam je da Gradska knjižnica „F. Marković“ postaje dio saoodrživog energetskog kvarta budućnosti: Križevačkih sunčanih krovova i hvala svima koji su to omogućili.
Knjižnica će i dalje putem literature, radionica, tribina, filmskih projekcija, izložbi i drugih programa te vlastitim primjerom promicati uporabu obnovljivih izvora energije, energetske održivosti, nužnosti niskoenergetske i zelene gradnje, racionalnog korištenja energije u neposrednoj potrošnji te održivog razvoja “Zelenoga grada“.
Marjana Janeš-Žulj, ravnateljica, voditelj projekta za Gradsku knjižnicu „Franjo Marković“ Križevci
Linkovi: