Networking the Multimedia Cultural Center in Support of Cross-Border Cooperation
Acronym: NMCCSCBC
Application Form ID: HUHR/1001/2.2.3/0004
Voditelj projekta: Marjana Janeš-ulj
Gradska knjinica „Franjo Marković“ Krievci glavni je korisnik projekta Povezivanje multimedijskog kulturnog centra u okviru prekogranične suradnje, u okviru programa prekogranične suradnje IPA Mađarska-Hrvatska.
Projekt se provodi u suradnji s mađarskim partnerom ''Hrvatski klub Augusta Šenoe'' iz Pečuha te uz potporu pridruenog partnera Grada Krievaca.
Projekt se provodi u razdoblju od 1. prosinca 2011. do 30. srpnja 2013. godine.
Ukupna vrijednost projekta je 109.202,20 EUR, od čega proračun Gradske knjinice iznosi 68.014,00 EUR. Od ukupne vrijednosti projekta 85% sufinancira Europska unija kroz IPA program, dok preostalih 15% osiguravaju projektni partneri.
Glavni cilj projekta je razvoj hrvatsko-mađarske kulturne suradnje kroz uspostavu i opremanje multimedijskih kulturnih centara.
Glavni ciljevi:
Promocija i primjena dvojezičnosti u komunikacijskim alatima i medijima na pograničnom području s ciljem promocije socijalnog povezivanja kroz zajedničke aktivnosti koje će pomoći u olakšavanju socijalne komunikacije u pograničnom području.
Predstavljanje različitih kulturno-umjetničkih aktivnosti s ciljem upoznavanja kulturnih sličnosti i uvaavanja kulturnih različitosti u prilogu aktivnih socijalnih veza između građana i kulturnih organizacija.
Popularizacija obrazovnih aktivnosti na oba jezika u svrhu znanja i učenja jezika.
Posebni ciljevi:
Osnivanje Zajednice udruga u kulturi u Krievcima.
Unaprjeđenje suradnje između projektnih partnera na područjima kulturnih i obrazovnih aktivnosti.
Opremanje Multimedijskog centra za različite kulturne aktivnosti.
Jačanje prekograničnog partnerstva za daljnji razvoj inicijativa.
Umreavanje organizacija za kulturu mladih s pograničnih područja.
Izdavanje informacija o ključnim aktivnostima i izazovima u prekograničnoj suradnji.
Razmjena obrazovnih i kulturnih iskustava i djelovanja u prekograničnom području.
Olakšavanje suivota manjina u pograničnim područjima.
Aktivnosti u sklopu projekta:
- Priprema projektne administracije i menadmenta
- Planiranje aktivnosti informiranja i promidbe
- Prvi sastanak
- Uspostava menaderskih procedura
- Oblikovanje internetske stranice
- Osmišljavanje brošura, logotipa i letaka
- Opremanje multimedijalne dvorane za uspostavu Multimedijskog centra
- Osnivanje Zajednice udruga u kulturi
- Početak inicijative za povezivanjem organizacija kulture
- Odabir knjievnih djela koja će se prevesti
- Organizacija jezičnih tečajeva u obje drave
- Uvođenje dvojezičnosti u sredstva komunikacije
- Izdavanje dvomjesečnog dvojezičnog časopisa s temama iz pograničnog područja
- Organizacija izlobe
- Organizacija glazbene večeri
- Organizacija knjievne večeri
- Konferencija za novinare
- Priprema završnog izvještaja i izvještaja o procjeni projekta
SAETAK PROJEKTA
U svrhu promocije zajedničke suradnje na području kulture i znanosti, projektni partneri motivirani su razviti partnerstva u području kulturne i znanstvene suradnje. Suivot u pograničnim područjima neizbjeno određuje da je za potrebe komunikacije nuno poduprijeti tendenciju dvojezičnosti u najširem mogućem obliku. Taj proces najviše slui ljudima za bolje razumijevanje u pograničnim područjima s ciljem potpore lakše i snanije ekonomske suradnje.
Projektni partneri potaknut će razmjenu dvojezičnih informacijskih materijala na prekograničnom području, promovirati i potaknuti izdavanje znanstvenih, literarnih i umjetničkih radova i publikacija, organiziranje koncerata, kazališnih predstava i ostalih izloba i događanja, kao i njihovih autora. Partneri će također promicati oba jezika na pograničnom području kako bi se umanjilo ustezanje partnera za suradnjom s obje strane granice i kako bi se stvorila šira regija otvorena posjetiteljima te olakšala razmjena kulturnih dobara. Oni će nastojati usmjeravati suradnju na lokalnoj razini. Povezivanjem organizacija mladih olakšat će se, proširiti i ojačati veze na području kulture i znanosti.
Osnovni je cilj projekta primjena dvojezičnosti i predstavljanje raznih kulturno-umjetničkih i obrazovnih aktivnosti, sve sa svrhom promidbe obaju jezika u pograničnom području, poticanjem različitih programa i usluga u području kulture, umjetnosti i obrazovanja putem kojih se sudionici mogu izraziti, druiti i obrazovati. Projekt će započeti prekograničnu suradnju u aktivnostima koje mogu unaprijediti znanje i obrazovanje, kao i olakšati svakodnevni oblik komunikacije manjina koristeći se njihovim jezikom u nekim komunikacijskim alatima. Ovaj će projekt omogućiti educiranje o kulturnom naslijeđu i jezicima, pruajući informacije o kulturnim i obrazovnim temama kroz časopis. Osnovni kulturalni uvjet za suradnju i međusobni utjecaj jest sposobnost međusobne komunikacije. Dvojezičnost olakšava komunikaciju u pograničnim područjima omogućavajući druenje ljudi. Projektom se potiče dvojezičnost kao kulturalnu vrijednost i sredstvo konkurentnosti pojedinaca u pograničnoj regiji. Ove aktivnosti su mali, ali vani koraci u osiguravanju jednakih mogućnosti u multietničkoj zajednici.
Ciljane su skupine projekta mladi ljudi, građani, učitelji, studenti, dravni slubenici i ostali u Krievcima i okolici te u Pečuhu, koji su zainteresirani za sudjelovanje u projektnim aktivnostima sa svrhom razmjene i unapređenja kulturalnog i umjetničkog znanja i iskustava. Također, predstavnici lokalnih vlasti, dravni slubenici i mediji sudjelovat će u nekim projektnim aktivnostima, a predstavnici medija u procesu promidbe projektnih aktivnosti. Talentirani mladi ljudi iz obje drave moći će se predstaviti kroz aktivnosti Multimedijalnog centra. Nadalje, kazališne skupine, knjievni stručnjaci, učitelji, glazbene skupine i slikari predstavit će svoja istraivanja i umjetničke radove u sklopu planiranih aktivnosti Multimedijskog kulturnog centra putem prekograničnog povezivanja.
Multimedijski kulturni centar (u daljnjem tekstu MMC) zamišljen je kao mjesto orijentirano obrazovanju šire zajednice u prekograničnom području i osnivanju prekograničnih partnerstva s ciljem unapređenja suradnje između projektnih partnera na području kulturnih i obrazovnih aktivnosti kako bi se ojačale i produbile kulturne veze. Umreeni MMC također će djelovati kao izvor za informacije, razmjene stručnosti i njegovanje javnih debata o postignućima i izazovima u prekograničnoj suradnji. Glavni su ciljevi MMC-a unapređivanje dvojezičnosti, kulturnih aktivnosti, poticanje umjetničke kreativnosti, prijevoda knjievnih djela, njegovanje suradnje u kulturi na prekograničnom području, ohrabrivanje prekogranične filmske i glazbene proizvodnje, jezična edukacija, promicanje povezivanja organizacija mladih na području kulture i umjetnosti prekograničnog područja kroz potporu njihovih aktivnosti te organizacijom programa i događanja koji promiču kulturno i multimedijsko stvaralaštvo. Sve to vodi jačanju posebnih hrvatsko-mađarskih prekograničnih veza, ojačava dugoročnu suradnju između dviju zemalja u pograničnom području te unaprjeđuje bolje međukulturalno razumijevanje učenjem jezika, trajnim informiranjem i upotrebom prevedenih komunikacijskih prometnih znakova i natpisa. Prekogranična suradnja među partnerima potpomagat će suradnju među ljudima, a i ustanovama, upućujući na sličnosti i uvaavajući razlike između dviju drava.